افزایش معاملات توکن‌های دیجیتالی با پشتوانه طلا

چنان چه پالایشگاه‌های طلا در جهت کم شدن کمبود‌های شدید ناشی از صدمه‌های وارد بر بازار توسط آشوب کرونا تلاش می‌کنند، دیده می‌شود که اشتیاق به معاملات توکن‌های دیجیتالی مبتنی بر طلا رو به افزایش است. بازار‌های طلا در پایان سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ با “فشار تاریخی” مواجه شدند. در حالی که به سبب بی ثباتی اقتصادی، مسیرهای معاملاتی قطع شدند و پالایشگاها نیز تعطیل شدند، درخواست برای این فلز‌ زرد به شدت افزایش یافت. بزرگترین پالایشگاه طلای استرالیا به منظور کاهش این کمبودها، به میزان چشمگیری تولید خود را افزایش داده است. بر اساس گفته‌ها درخواست طلا توسط خریداران غربی افزایش یافته است. حتی هواپیمایی با بار شمش‌های طلا به نیویورک پرواز کرده است.

سه پالایشگاه طلا در سوئیس که بزرگترین پالایشگاه‌های طلا در دنیا هستند، پس از عملکردهای سخت‌گیرانه‌ قرنطینه ناشی از کرونا و الزام به تعطیلی، در حال باز شدن هستند. برای بازار سرمایه‌های دیجیتال نیز شرایط با زیاد شدن اشتیاق به تجارت توکن‌هایی بر اساس طلا همزمان شده است. در اواخر ژانویه سال ۲۰۲۰ تتر گلد به عنوان رهبر توکن‌های مبتنی بر طلا از لحاظ حجم بازار، تاسیس شد. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، حجم معاملات ساعتی توکنهای جدید آن بین چند صد دلار تا بیش از ۱ میلیون دلار متغیر بود. حجم معاملات ساعتی تتر گلد در روز پنج شنبه طبق بیانیه Coin Gecko، بسیار زیادتر از حدود ۱میلیون دلار در روز قبل، به بیش از ۱۳میلیون دلار افزایش یافت.

مدیر ارشد فنی تتر، پاتولو آردوینو(Paolo Ardoino)، به کوین دسک چنین گفت که در صندوق‌های تامین و معامله‌گران کارکشته در استفاده از تتر گلد برای تنوع بخشیدن سبد سهام‌شان با طلا علاقه چشمگیری وجود دارد و این فلز زرد را نوعی سرمایه می‌نامند که “سیر صعودی برای دوره‌ی بعدی در نظر گرفته شده است” . در روز جمعه، حجم معاملات ساعتی این توکن به تقریبا ۲ میلیون دلار نزول داشت. Coin Gecko گفته است از ژانویه، حجم معاملات ساعتی برای پکوس گلد (Paxos Gold) به عنوان یکی دیگر از توکن‌های مبتنی بر طلا، تقریبا ۱.۵ میلیون دلار ثابت مانده است. به گفته آردوینو: “موجودی شمش‌های طلا بعد از هربار تحویل، به سرعت خریداری می‌شود.” وی افزود که تتر، طلای خود را در سوئیس نگه داری می‌کند و با گذشت چند هفته با کاهش اقدامات ناشی از قرنطینه، “بیش از ۵۰ شمش طلا به وسیله تتر گلد واگذاری و فروخته شده است.”