امروز: 1 اكتبر, 2020

تحقق یک پیش‌بینی: مناطق ویژه اقتصادی رمزارزها در کشورهای مختلف

نه ماه قبل، نیک کارتر (Nic Carter) که یکی از معروف ترین تحلیل‌گران در دنیای رمزارزها به حساب می آید پیش‌بینی کرد در عرض کمتر از یک‌سال، شاهد ایجاد حداقل یک منطقه ویژه اقتصادی رمزارزها در یکی از کشورهای جهان خواهیم بود.

هنوز یک سال از این پیش‌بینی نگذشته که شاهدیم کشورهایی نظیر فیلیپین، کره‌ جنوبی و تایلند در حال کار برای ایجاد محیط‌های مناسب رشد کسب‌وکارهای مبتنی بر بلاک چین و رمزارزها هستند.

نیک کارتر که هم‌بنیانگذار کوین‌متریک (Coinmetric) است، به طور خاص به بررسی بنیادین روند رمزارزها می‌پردازد. او در آوریل ۲۰۱۸ در توئیتر خود، یک پیش‌بینی عجیب را مطرح کرد و آن هم ظهور نخستین مناطق ویژه اقتصادی رمزارزها در حداقل یک کشور جهان بود.

این پیش‌بینی کارتر نه تنها محقق شد، بلکه روند پیشرفت در این زمینه حتی از این پیش‌بینی نیز فراتر رفت.

رویش منطقه ویژه اقتصادی رمزارزها در آسیا
چندین دهه است که کشورها برای ایجاد کسب‌وکارهای جدید و نیز توسعه و نوآوری به ایجاد مناطق محدود جغرافیایی با نام مناطق ویژه اقتصادی می‌پردازند. این مناطق یک سری قوانین و مقررات مخصوص دارند که از قوانین موجود در سایر نقاط همان کشور متفاوت است. معمولا معافیت‌های مالیاتی و مقررات کمتر سخت‌گیرانه گمرکی در این مناطق باعث می‌شود شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری در چنین مناطقی تشویق شوند. این روند در نهایت به رشد مثبت اقتصادی این مناطق منجر می شود.

گردش مالی محدود و مقررات سخت‌گیرانه از جمله مهم‌ترین مشکلاتی است که استارتاپ‌های حوزه بلاک چین و رمزارزها با آن روبرو هستند. این وضعیت در بازه‌های زمانی که بازار روند نزولی دارد به مراتب تشدید می‌شود.

فیلیپین یکی از کشورهایی است که مقررات آسانی را در منطقه ویژه اقتصاد کاگایان (Cagayan Special Economic Zone) برای استارتاپ‌های حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال تدوین کرده است. با این وجود، حتی در این منطقه نیز معافیت‌های مالیاتی و سایر مزایا فقط به تراکنش‌های صورت گرفته داخل این منطقه محدود می‌شود.

کره جنوبی نیز تلاش می کند از شرکت‌های فعال در حوزه بلاک چین و رمزارزها حمایت کند. یکی از احزاب سیاسی این کشور در اواخر سال گذشته میلادی ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی رمزارزها و بلاک چین که بر مبنای قوانین این کشور نباشد را پیشنهاد کرد

وون هی-یونگ (فرماندار جزیره جیجو کره جنوبی) بلاک چین را فرصتی برای این کشور به منظور پیشتازی در توسعه اینترنت می‌داند. یکی از مقامات این جزیره اعلام کرده که کره جنوبی در حال اصلاح ساختارها برای ایجاد اداره‌ای ویژه توسعه صنایع مبتنی بر بلاک چین در این جزیره هستند. احتمالا جزیره جیجو در آینده به عنوان قطب رمزارزها در این کشور تبدیل شود.

تایلند کشور آسیایی دیگری است که به سمت زمینه‌سازی برای میزبانی استارتاپ‌های بلاک چینی می‌رود. اخیرا کمیسیون اوراق بهادار و بورس این کشور با انبوهی از درخواست‌های مجوز از سوی استارتاپ‌های این حوزه مواجه شده است.

در صورتی که کشورهای دیگر نیز متوجه فعالیت این کشورها و منافعی که از این طریق به دست می‌آورند شوند، احتمالا شاهد ایجاد مناطق اقتصادی بیشتری در سایر نقاط دنیا هم خواهیم بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *