توکن بایننس (BNB) چیست ؟

بایننس کوین که به‌اختصار (BNB) خوانده می‌شود، توکنی است که توسط بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال صادر شده است. کسانی که این توکن را در صرافی بایننس نگهداری می‌کنند، می‌توانند با هزینه کارمزد کمتری ترید کرده و یا پاداش‌هایی از طریق این صرافی داشته باشند. بنابراین این توکن هم در راستای توسعه‌ی برنامه‌ی وفاداری مشتری است و هم به‌عنوان یک ارز دیجیتال مستقل عمل می‌کند.

تاریخچه مختصری از بایننس

صرافی بایننس بزرگترین صرافی از نظر حجم مبادلات روزانه است. بر اساس گزارش جدید مجله‌ فوربس موسس این صرافی یعنی، چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، یکی از ثروتمندترین افراد جهان با ارزش سرمایه‌ی حدود یک میلیارد دلار می‌باشد.

این صرافی یکی از مورد اعتمادترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال است؛ بطوریکه در بعضی موارد اضافه شدن یک ارز دیجیتال به این صرافی منجر به رشد موقتی ۸۰ درصدی ارزش آن شده است. بر اساس سایت کوین‌مارکت‌کپ، این صرافی بیش از ۱۵۰ ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و حجم معاملات روزانه‌ آن به ۱.۵ میلیارد دلار در روز می‌رسد.

به ازای هر تریدی که در بایننس داشته باشید ۰.۱ درصد (معادل یک هزارم) از کل معامله‌ی شما به‌عنوان کارمزد تراکنش برداشته می‌شود و در صورتی که شما توکن بایننس را داشته باشید می‌توانید از آن به‌عنوان پرداخت کارمزد استفاده کنید و ۲۵ درصد کارمزد را کاهش دهید. همچنین در ژولای سال ۲۰۱۸ بایننس اعلامیه‌ای را در سایت خود منتشر کرد که در آن برای افرادی که بالانس و حجم معامله‌ی بالایی دارند این تخفیف‌ها را افزایش می‌دهد.

پیش از اینکه پلتفرم بایننس را به عنوان یک کسب‌وکار بلندمدت ارزیابی کنیم، بهتر است به وضعیت این توکن در بازار نگاهی داشته باشیم.


تعداد توکن‌های در گردش BNB حدود ۱۳۰,۷۹۹,۳۱۵ عدد است که حجم کل بازار آن زمان نگارش مقاله ۱,۰۴۲,۸۰۶,۶۷۶ دلار می‌باشد. لازم به ذکر است که بالاترین قیمت آن در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸ به ۲۴,۴۶ دلار رسید که این حجم بازار نشانه‌ای بر سرشناس بودن توکن بایننس در این بازار است.

توکن بایننس یک توکن با استاندارد ERC-20 در بستر اتریوم می‌باشد (اگرچه ممکن است در آینده بلاک‌ چین مستقل داشته باشد). همچنین پیش فروش اولیه‌ی سکه (ICO) در ۱۴ ژولای ۲۰۱۷ آغاز شد که طی ۱۳ روز ۱۰۰ میلیون توکن به فروش رفت. گزارش‌ها حاکی است که بایننس در این مدت بیش از ۵ میلیون از توکن خود را سوزانده و از چرخه خارج کرده است. به‌طور دقیق‌تر در وایت پیپر این توکن آمده است که ۲۰ درصد از سود هر فصل خود را بسوزاند.

همچنین پلتفرم Binance Launchpad از توکن‌های BNB برای شتاب‌دهی ICOها و رشد آن‌ها استفاده می‌کند. از طرفی این پلتفرم به پروژه‌های بلاک چینی آتی شفافیت و اعتبار می‌بخشد. همچنین اخبار حاکی از این است که بایننس قصد ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز را دارد.

بایننس یک برنامه‌ی رفرال بسیار بزرگ دارد؛ به این طریق که هر کاربر با لینک رفرال دیگری ثبت‌نام کند ۲۰ درصد از کمیسیون کاربر به فرد رفرال دهنده تعلق می‌گیرد.

استفاده از توکن بایننس برای تخفیف ترید‌ها در صرافی بایننس سال اول ۵۰ درصد، سال دوم ۲۵ درصد، سال سوم ۱۲.۵ درصد، سال چهارم ۶.۲۵ و درنهایت در سال پنجم به بعد این تخفیف دیگر وجود ندارد.

بدیهی است که بیشترین استفاده از توکن برای ترید در صرافی بایننس می‌باشد که ادامه‌دار هم خواهد بود. این توکن کاربران را برای نگهداری آن ترغیب می‌کند تا از حداکثر مزایای آن در صرافی استفاده کنند که این خود یکی از بهترین برنامه‌های وفاداری مشتری محسوب می‌شود.

بهترین صرافی‌ برای خرید این توکن خود صرافی بایننس می‌باشد، هرچند از صرافی EtherDelta هم می‌توان آن را خریداری کرد. همچنین اگر تصمیمتان بر این است که توکن را در صرافی نگهداری نکنید، می‌توانید از کیف پول‌هایی که توکن‌های ERC-20 را پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید. از مهمترین نوع از این کیف پول‌ها می‌توان به MyEtherWallet و Coinomi اشاره کرد.

شرکت یک میلیون دلاری

بایننس مسیر طولانی خود را در مدت کوتاهی طی کرده است که این موفقیت را مدیون زحمت‌های موسس آن چانگ‌پنگ ژائو است. بایننس کوین قویترین توکن صرافی‌ها است که عملکرد خوبی را تا به امروز بین توکن‌های دیگر در سال ۲۰۱۸ داشته است. تعداد کاربران این صرافی واقع در هنگ کنگ، بیش از ۱۰ میلیون نفر یعنی بیش از جمعیت این جزیره چینی است.

چاپینگ ژائو مدیر و موسس بایننس در حال حاضر یکی از ثروتمندترین و شناخته‌ترین افراد در این حوزه می‌باشد
این صرافی به حدی سرعت رشد بالایی داشت که شرکت سرمایه‌گذاری ریسک پذیر سکویا کپیتال که در پروژه‌هایی نظیر اپل، گوگل، اوراکل، پی‌پل و … سرمایه‌گذاری کرده بود نیز با آن به دشمنی برخاست. شرکت سکویا برای سرمایه‌گذاری در بایننس وارد مذاکره شد اما به دلیل اینکه ارزش صرافی بالا برآورد شده بود، نتیجه‌ای در برنداشت.

یکی از ویژگی‌های معروف صرافی بایننس، ایجاد CAPCHA از طریق یکی بازی پازل است که شبیه بازی WarioWare است.

علاوه بر صرافی بایننس و بایننس‌لانچ‌پد (که به رشد ICO ها کمک می‌کرد)، بایننس اقدام به تاسیس آزمایشگاه بایننس و بانک اطلاعات بایننس کرده است که آزمایشگاه بایننس یک پلتفرم توسعه‌دهنده در حوزه‌ی بلاک چین است که کارآفرینان را کمک مالی، استراتژی، نیروی انسانی و جنبه‌های فنی، تجهیز می‌کند. بانک اطلاعات بایننس هم عملکردی شبیه به کوین‌مارکت‌کپ دارد و قیمت ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کند.

کوین‌مارکت‌کپ پربازدیدترین سایت اطلاعاتی برای بازار ارزهای دیجیتال است و برای اطلاعات‌دهی ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌شود. درباره توکن بایننس نیز در این سایت داده‌های جامع وجود دارد. اما مشکل کوین‌مارکت‌کپ نحوه اداره مرموز آن است.

علاوه بر همه این موارد، بایننس ۱۳۳ میلیون دلار در ۵ درصد از سهام Malta’s Founder’s Bank که یک پروژه بانکداری غیرمتمرکز تحت توسعه می‌باشد، سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین این صرافی یک بنیاد خیریه بلاک چینی راه‌اندازی کرده که قصد تسهیل کمک در خیریه را از طریق فناوری‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال دارد.

با این اوصاف، بایننس تحت حملات هکری و فیشینگ‌‌هایی قرار دارد که امروزه برای جامعه‌ ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک طاعون تلقی می‌شود. در پاسخ به این اقدام، صرافی بایننس برای افرادی که رخنه‌ی امنیتی در API آن پیدا کنند جایزه‌ای بزرگ تعیین کرده است. بایننس در حال حاضر بیشترین حجم معاملات ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد که با رقابت در تمامی عرصه‌ها قصد تبدیل شدن به یکی از غول‌های پابرجای این حوزه در آینده را در سر می‌پروراند.

خلاصه‌ای از عملکرد بایننس

بایننس بزرگ‌ترین صرافی در دنیای ارزهای دیجیتال است که حجم مبادلات آن روزانه بیش از یک میلیارد دلار بوده و موسس آن یکی از ثروتمند‌ترین افراد این حوزه است. بایننس قصد دارد به یک شرکت خوشه‌ای ارزهای دیجیتال تبدیل شود که با غول‌های صنایع مالی نظیر نزدک و HSBC توان رقابت داشته باشد.

موفقیت این صرافی به چند فاکتور کلیدی مهم وابسته است:

بایننس توکن BNB را برای تبادلات داخلی صرافی ایجاد کرده است. همچنین بایننس به عنوان یکی از مورداعتمادترین صرافی‌های ارز دیجیتال شناخته شده که تراکنش‌ها را در سریعترین حالت ممکن انجام می‌دهد.
علاوه بر خود صرافی، پلتفرم‌های دیگری همچون آزمایشگاه بایننس (برای پروژه‌های بلاک چینی)، پلتفرم ICO بایننس لانچ‌پد، بانک اطلاعات بایننس و صندوق خیریه‌ی آن منجر به افزایش استفاده از این توکن شده‌اند.
اخیراً با سرمایه‌گذاری در مفهومی تحت عنوان بانک غیرمتمرکز، فعالانه به دنبال برهم زدن قسمت‌های زیادی در بخش‌های مالی است.
گزارش‌ها حاکی است که بایننس روی بلاک چین اختصاصی خود کار می‌کند که در آینده مستقل از بلاک چین اتریوم، پلتفرم خود را ارائه کند.
اگر همه‌ی این تکه‌های پازل را در ذهنمان کنار همدیگر قرار دهیم متوجه می‌شویم که بایننس به دنبال پایداری و رشد در سیستم کسب‌و‌کار خود است. گشت و گذار یکی از اصول مهم کسب‌وکار است که بایننس در هر چیزی که مرتبط با بلاک چین می‌باشد، دست گذاشته است. چیزی که برای ما جالب است این است که در سال‌های آتی آیا این توکن به غیر از کاربرد‌های امروز خود، مسیرش را از دیگر ارز‌های دیجیتال جدا می‌کند و به عنوان یک ارز دیجیتال مستقل خود را نمایان می‌کند؟

منبع:Cryptobriefing