امروز:15 اوت, 2020

جذب استخراج کنندگان خارجی به ایران به علت برق ارزان

با افت قیمت بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال، بسیاری از استخراج‌کنندگان این رمزارز را با مشکلاتی جدی روبرو کرده است.بسیاری از ماینر ها به دلیل بالا بودن هزینه ماینینگ دست از استخراج برداشته اند برخی دیگر نیز به دنبال منابعی جدید هستند. ایران به علت کم بودن هزینه برق به یکی از اصلی‌ترین مناطق جذاب برای ماینینگ بیت کوین تبدیل شده است.

استخراج بیت کوین، برق بالایی مصرف می‌کند. به همین علت مراحل استخراج فقط به شرطی سودده است که فروش بیت کوین استخراج شده از هزینه برق و سایر هزینه‌های عملیاتی کمتر باشد. در کشورهایی مانند نروژ یارانه برق به استخراج کنندگان بیت کوین تعلق نمی‌گیرد و همین امر باعث بصرفه نبودن استخراخ بیت کوین میشود.

مهدی دهقان یکی از پژوهشگران ایرانی در حوزه بلاک چین است که در شرکت آریاتک حضور دارد. به نقل از او این شرکت در حال مذاکره با چند سرمایه‌گذار بالقوه خارجی برای فرایند ماینینگ بیت کوین در ایران است. برخی از این سرمایه‌گذاران از کشورهای فرانسه، اسپانیا، ارمنستان و اوکراین هستند.

شرکت آریاتک قراردادی مهم را با شرکت اسپانیایی کوینپادز (Coinpods) امضاء کرده است. این شرکت که در زمینه استخراج رمزارزها فعالیت دارد، می‌توان مراکز مخصوص استخراج بیت کوین (موسوم به مزرعه استخراج) را در ایران اجرایی کند. این فرآیند سه مرحله‌ای خواهد بود.

مهدی دهقان در این باره می‌گوید: «مرحله اول آزمایشی است که در حال حاضر در حال جریان است. مرحله دوم به ساخت زیرساخت‌های جدید با حضور طرفین اختصاص دارد که این مرحله نیز تا حدی پیش رفته است. مرحله سوم نیز جذب سرمایه‌گذارانی بیشتر از کشورهای دیگر است.»

پیشگامی چینی‌ها برای استخراج بیت کوین در ایران

به نظر می‌رسد ماینرهای چینی، زودتر از سایرین مذاکرات تجاری خود را با طرف‌های ایرانی شروع کردند. یک شرکت چینی که نخواست نامش شناسایی شود (به خاطر ترس از واکنش منفی دولت چین) گفت که تاکنون حدود ۲ هزار دستگاه استخراج ارز دیجیتال را به ایران ارسال کرده است. او می گوید: «ایران از منابع گسترده گاز طبیعی برخوردار است و به همین علت هزینه برق در ایران زیر ۴ دهم یوان (۶ دهم سنت) است. ایران هیچ شرکت سازنده تجهیزات استخراج ندارد. در حال حاضر که دستگاه‌های کارکرده و دست‌دوم ماینینگ در چین با قیمتی ارزان در چین فروخته می‌شود، فرصت خوبی برای حضور در ایران است. ایران برق ارزانی دارد و می‌توان طی یک یا دو ماه در این کشور به سوددهی رسید.»

گفتنی است خسرو سلجوقی (عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات) چندی پیش اعلام کرد ایران می تواند به قطب ماینینگ ارزهای دیجیتال در دنیا تبدیل شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *