امروز:10 اوت, 2020

دست به کار شدن بانک مرکزی برای استفاده از فناوری بلاکچین

اقای طالبی رییس بانک مرکزی با اشاره به اهمیت فناوری بلاک چین در امنیت شبکه گفت: خیلی از مشکلاتی که در دنیای مالی وجود دارد مانند جعل و کلاهبرداری, با بلاکچین کاملا متحول خواهد شد.

طالبی درباره ضرورت بررسی‌های جدی راجع به فناوری بلاک چین، با این مقدمه که بلاک چین یک فناوری جدیدی است که در دنیا مطرح شده و پیش‌بینی می‌شود تحول بزرگ در دنیا بعد از اینترنت باشد، افزود: پیش‌بینی می‌شود بلاک‌ چین تمام ساختار‌هایی که توسط اینترنت ایجاد شده را وارد تحول جدیدی کند.

ایشان با توجه به این نکته که فناوری بلاکچین باعث تحولات عظیم مالی خواهد شد افزود:پیش‌بینی می‌شود که نظام مالی در عصر بلاک چین تا حد بسیار زیادی تغییر کند.

دبیرکل بانک مرکزی، اصلی ترین ویژگی بلاک‌ چین را تغییر ساختار‌های متمرکز در نظام مالی توصیف کرد و گفت: بر مبنای این فناوری، ساختار‌های مبنی بر «نهاد‌های اداره‌کننده نظامات مالی به صورت متمرکز» تغییر خواهد کرد و در قالب فناوری دفتر کل توزیع شده که همان فناوری بلاک‌ چین هست، اداره خواهد شد.

وی افزود: نظام های مالی دنیا در حال حاضر بر نهاد‌های متمرکز مبتنی است؛ به عنوان مثال سوئیفت تمام تراکنش‌های بین کشور‌های دنیا و بانک مرکزی هر کشور و همه تراکنش‌های مالی درون آن کشور را اداره می‌کند، اما فناوری بلاک‌ چین این وضعیت را تغییر می‌دهد. یعنی دیگر نظارت متمرکزی وجود نخواهد داشت و هرچه هست در یک شبکه اتفاق می‌افتد.

طالبی با این بیان که نظام مالی بعد از بلاک‌چین وارد دنیای جدیدی خواهد شد، تصریح کرد: مثلاً تامین مالی جمعی، پدیده جدیدی در حوزه مالی است و معتقدم با فناوری بلاک‌ چین شکل جدیدی خواهد داشت و همچنین نظارت نهاد‌های نظارتی، به طریق دیگری اعمال خواهد شد ضمن اینکه نحوه مشارکت و سرمایه‌گذاری و حضور افراد در نظام مالی در یک حالت امنیت بالا بیشتری اتفاق خواهد افتاد.

دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بحث ارزهای دیجیتال مطرح شده، ادامه داد: هم اکنون کشور‌ها به سمت رمزارزهای ملی حرکت کرده‌اند که تحولاتی را ایجاد خواهد کرد و همچنین بازار‌های سرمایه به سمت ابزار‌هایی رفته‌اند که مبتنی بر بلاک‌چین است. وی از مطالعات متمرکز این بانک برای بهره گیری از فناوری بلاک‌ چین خبر داد

۱ یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *