مک‌آفی: نرسیدن قیمت بیت کوین به یک میلیون‌ دلار، از نظر ریاضی غیرممکن است

جان مک‌آفی همچنان بر پیش‌بینی خود درباره رسیدن قیمت بیت کوین در پایان سال ۲۰۲۰ به یک میلیون دلار تاکید دارد.

جان مک‌آفی یکی از افراد ثروتمندی است که اغلب به دلیل کمپانی معروفش در زمینه امنیت دیجیتال (آنتی‌ویروس‌های مک‌آفی) شناخته شده باشد. وی در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار دلار می‌رسد. او گفته بود اگر پیش‌بینی اش درست نباشد، جلوی دوربین دست به اقدامی عجیب و غیرمنتظره زده و بخشی از بدنش را جدا کرده و می‌خورد.

اما روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال باعث نشده که اراده مک‌آفی ضعیف شود.وی در جدیدترین پیش بینی اعلام کرده که بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۰ به مقداری کمتر از یک میلیون دلار خواهد شد. او در توئیتی اظهار کرده که از نظر ریاضی محال است این اتفاق نیفتد.

آیا ممکن است قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار برسد؟
بیت کوین در سال ۲۰۱۸ اوضاع خوبی نداشت و با افت حدود 80درصدی مواجه شد. در واقع بیت کوین از ۱۷۵۰۰ دلار در ژانویه ۲۰۱۸ به ۳۸۰۰ دلار در دسامبر رسید. این در حالی بود که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ از ۱۰۰۰ دلار به ۲۰ هزار دلار رسید.

پیش‌بینی مک‌آفی مبنی بر رسیدن قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار اولین بار در همان دوره صعودی در دسامبر ۲۰۱۷ صورت گرفت. مک‌آفی گفته بود که بر اساس مدلی که به دست آورده، قیمت بیت کوین در پایان سال ۲۰۱۷ به ۵ هزار دلار می‌رسد. از آنجایی که در آن زمان، قیمت بیت کوین تقریبا دو برابر شد، مک‌آفی نیز پیش‌بینی قبلی خود (۵۰۰ هزار دلار برای پایان ۲۰۲۰) را دوبرابر کرد.

توئیت مجدد مک‌آفی به این معنی است که او همچنان به این پیش‌بینی خود پایبند است. با این وجود، بسیاری از علاقمندان به ارزهای دیجیتال معتقدند که این پیش‌بینی بیش از حد رویاپردازانه است، هر چند که با چاشنی داده‌های ریاضیاتی همراه باشد.

علاوه بر مک‌آفی، ونس کاسارس (Wences Casares) که مدیرعامل شرکت ژاپو (Xapo) و یکی از مدیران پی‌پل است می‌گوید قیمت بیت کوین طی ۷ تا ۱۰ سال آینده به یک میلیون دلار خواهد رسید. البته معتقد است که احتمال محقق شدن این پیش‌بینی، ۵۰ درصد است.