امروز: 1 اكتبر, 2020

هشدار آنتونوپولوس نسبت به ریسک‌های ارز دیجیتال فیسبوک

آندراس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) یکی از افراد مشهور در دنیای رمزارزها اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرد که ممگن است فیسبوک اطلاعات کاربران ارز دیجیتال خود را به شرکت‌های دیگر بفروشد.

در روزهای گذشته اخبار زیادی مبنی بر تلاش فیسبوک برای انتشار ارز دیجیتال با هدف انجام سریع و آسان تراکنش‌های مالی درج شده است. یکی از نگرانی‌های کاربران جامعه رمزارزها فروش داده های آن ها توسط شرکت است.

آنتونوپولوس با اشاره به این موضوع که چندین بانک مرکزی در سراسر جهان به دنبال عرضه ارز دیجیتال با پشتوانه پول ملی خود هستند این امر را تحقق یافته می داند. وی معتقد است که چنین ارزهای دیجیتالی متمرکز، قابل سانسور، محدود و نیازمند مجوز هستند و در نظام مالی محدود عمل می‌کنند. در واقع اینگونه ارزها شباهت زیادی به پول دیجیتال کنونی دارند، با این تفاوت که به جای قرارگیری بر بستر مراکز داده متمرکز، بر بستر بلاک چین عرضه می‌شوند.

آنتونوپولوس به این نکته اشاره کرد که ارز دیجیتال فیسبوک احتمالا همان الگوی مقررات بانکی را برای پردازش تراکنش‌های بین‌المللی در پیش خواهد گرفت. به این ترتیب اگر کاربران اطلاعات مرتبط با احراز هویت و یا الزامات مربوط به مقررات مبارزه با پولشویی را عرضه نکنند، فیسبوک از ارایه ارز دیجیتال و خدمات مرتبط با آن به آنها جلوگیری خواهد کرد.

وی ادامه داد: «قرار نیست فیسبوک یک ارز دیجیتال باز، نامتمرکز، خنثی، فرامرزی و مقاوم در برابر سانسور را ارائه دهد. این ارز دیجیتال مانند ارزهای دیجیتال دیگر نیست. توکن آنها یک دلار دیجیتال مانند پی پل می باشد. همه آنها با سایر بانک‌ها رقابت می‌کنند.»

آنتونوپولوس اظهار داشت که بخش قابل توجهی از دنیا تحت فشار دولت‌های فاسد و اقتدارگرا قرار داردند. اما ارز دیجیتال فیسبوک نمی‌تواند مشکلات آنها را حل کند و یا به آنها برای حل مشکلات‌شان کمک کند. حریم خصوصی یکی دیگر از مشکلاتی است که ارز دیجیتال فیسبوک با آن روبرو است، زیرا هر کاربر برای انجام تراکنش، باید اطلاعات خود را در اختیار این پلتفرم قرار دهد. همچنین فیسبوک از امکان بلوکه کردن حساب‌ها و یا خنثی کردن تراکنش‌ها نیز برخوردار است.

آنتونوپولوس معتقد است که فیسبوک احتمالا از ابزارهای تحلیلی برای گرداوری اطلاعات مربوط به تراکنش‌های مالی و فروش آن به شرکت‌های تجاری و سازمان‌های اطلاعاتی استفاده خواهد کرد. فیسبوک همچنین ممکن است داده‌های خود را در اختیار دولت‌های مختلف که قصد پیگیری شهروندان‌شان را دارند قرار دهد.

گفتنی است بر اساس پیش‌بینی‌ها، فیسبوک از عرضه ارز دیجیتال خود به درآمدی ۱۹ میلیارد دلاری تا سال ۲۰۲۱ می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *