امروز:10 اوت, 2020

سفارش غذا در دانمارک با بیت کوین

شرکت هانگری دی کی که بزرگ‌ترین سامانه سفارش غذای رستوران های دانمارک به حساب می رود اعلام کرد بیت کوین را بعنوان روش پرداخت پذیرفته است

البته این شرکت در گذشته نیز امکان پرداخت با بیت کوین را ایجاد کرده بود اما بعلت طولانی بودن زمان تراکنش ان را متوقف کرد.

یکی از مدیران این سامانه درباره این موضوع گفت: «ما مدتی پیش بیت کوین را پذیرفتیم. با این وجود، سال گذشته تصمیم گرفتیم آن را به صورت موقتی کنار بگذاریم و دلیلش نیز طولانی بودن زمان تراکنش‌های بیت کوین بود.»

به این ترتیب، شهروندان دانمارکی می‌توانند از بیش از ۱۵۰۰ رستوران حاضر در این سامانه سفارش غذا داده و صورتحساب خود را با بیت کوین پرداخت کنند.

بررسی‌های لری سرمارک (تحلیل‌گر بلاکچین) نشان می‌دهد در حال حاضر، بیش از ۱۳ هزار پذیرنده بیت کوین در سراسر دنیا وجود دارد. از این میان، حدود ۳۵ درصد فروشگاه‌های عمومی هستند و خودپردازهای بیت کوین نیز با ۱۳/۵ درصد جایگاه دوم را به خود اختصاص می‌دهند. مراکز اقامتی نیز با حدد ۱۰ درصد جایگاه سوم را در اختیار دارند.

در مطالعه این تحلیل‌گر همچنین مشخص شد که ۵۲ درصد از مراکز پذیرنده بیت کوین بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به این کار روی آوردند. سال ۲۰۱۴ بیشترین آمار پذیرش بیت کوین در میان کسب‌وکارها را به خود اختصاص داد. با این وجود، سرعت بسیار پایین تراکنش‌های بیت کوین باعث شد تا سال ۲۰۱۷، این فرایند کم‌رونق باقی بماند. جالب اینجاست که بین نوسانات قیمت بیت کوین و کسب و کارهایی که به ان روی اوردند رابطه وجود دارد. با افزایش قیمت بیت کوین کسب و کارها پرداخت با بیت کوین را به درگاه پرداختی خود اضافه کردند. شاید افزایش قیمت بیت کوین بعلت افزایش تقاضا باشد که به دنبال ان باعث افزایش علاقه کسب و کارها به پذیرش ان باشد.

کشور امریکا ۲۷ درصد از مجموع کسب‌وکارهای پذیرنده بیت کوین را به خود اختصاص داده است. برزیل، اسپانیا، آلمان، کانادا و ایتالیا نیز دیگر کشورهایی بودند که بیشترین پذیرش بیت کوین در کسب‌وکارهاشون پذیرفتند.

همچنین اگر نسبت کسب‌وکارها به جمعیت کشورها مورد بررسی قرار گیرد دو کشور اسلوانی (با ۴۱/۶ کسب‌وکار به ازای هر یک میلیون نفر) و جمهوری چک (با ۳۲/۶ کسب‌وکار به ازای هر یک میلیون تفر) در صدر قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *